BSFC Winners 2010s

2017 (December 10th)

  • Best Picture  –   Phantom Thread
  • Best Actor – Daniel Kaluuya for Get Out
  • Best Actress –  Sally Hawkins for The Shape of Water
  • Best Supporting Actor –  Willem Dafoe for The Florida Project
  • Best Supporting Actress –  Laurie Metcalf for Lady Bird
  • Best Director – Paul Thomas Anderson for Phantom Thread
  • Best Screenplay –  Greta Gerwig for Lady Bird
  • Best Cinematography – Hoyte Van Hoytema for Dunkirk
  • Best Documentary – Dawson City: Frozen Time
  • Best Foreign-Language Film  (awarded in memory of Jay Carr) –  The Square
  • Best Animated Film –  Coco
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) –  David Lowery for A Ghost Story
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  Jordan Peele for Get Out
  • Best Ensemble Cast –  The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Best Original Score –  Jonny Greenwood for Phantom Thread

2017 Series, Rediscoveries and Commendations

 

2016 (December 11th)

  • Best Picture  –  La La Land
  • Best Actor – Casey Affleck for Manchester by the Sea
  • Best Actress –  Isabelle Huppert for Elle and Things to Come
  • Best Supporting Actor – Mahershala Ali for Moonlight
  • Best Supporting Actress – Lily Gladstone for Certain Women
  • Best Director – Damien Chazelle for La La Land
  • Best Screenplay – Kenneth Lonergan for Manchester by the Sea
  • Best Cinematography – Chung-hoon Chung for The Handmaiden
  • Best Documentary – O. J.: Made in America
  • Best Foreign-Language Film  (awarded in memory of Jay Carr) –  The Handmaiden
  • Best Animated Film –  Tower
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) –  Tom Cross for La La Land
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  Robert Eggers for The Witch
  • Best Ensemble Cast –  Moonlight
  • Best Original Score –  Mica Levi for Jackie

2016 Series, Rediscoveries and Commendations

 

2015 (December 6th)

  • Best Picture  –  Spotlight
  • Best Actor – (tie) Paul Dano for Love & Mercy and Leonardo DiCaprio for The Revenant
  • Best Actress –  Charlotte Rampling for 45 Years
  • Best Supporting Actor – Mark Rylance for Bridge of Spies
  • Best Supporting Actress – Kristen Stewart for Clouds of Sils Maria
  • Best Director – Todd Haynes for Carol
  • Best Screenplay – Tom McCarthy and Josh Singer for Spotlight
  • Best Cinematography – Edward Lachman for Carol
  • Best Documentary – Amy
  • Best Foreign-Language Film  (awarded in memory of Jay Carr) –  The Look of Silence
  • Best Animated Film –  (tie) Anomalisa and Inside Out
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) –  Margaret Sixel for Mad Max: Fury Road
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  Marielle Heller for The Diary of a Teenage Girl
  • Best Ensemble Cast –  Spotlight
  • Best Use of Music in a Film –  Love & Mercy

2015 Series, Rediscoveries and Commendations

 

2014 (December 8th)

  • Best Picture  – Boyhood
  • Best Actor – Michael Keaton for Birdman
  • Best Actress – Marion Cotillard for The Immigrant and Two Days, One Night
  • Best Supporting Actor –  J. K. Simmons for Whiplash
  • Best Supporting Actress –  Emma Stone for Birdman
  • Best Director – Richard Linklater for Boyhood
  • Best Screenplay –  (tie) Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo for Birdman & Richard Linklater for Boyhood
  • Best Cinematography – Emmanuel Lubezki for Birdman
  • Best Documentary – Citizenfour
  • Best Foreign-Language Film  (awarded in memory of Jay Carr) –  Two Days, One Night
  • Best Animated Film – The Tale of The Princess Kaguya
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) – Sandra Adair for Boyhood
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  Dan Gilroy for Nightcrawler
  • Best Ensemble Cast –  Boyhood
  • Best Use of Music in a Film – Inherent Vice

2014 Series, Rediscoveries and Commendations

 

2013 (December 8th)

  • Best Picture  – 12 Years a Slave
  • Best Actor –  Chiwetel Ejiofor for 12 Years a Slave
  • Best Actress – Cate Blanchett for Blue Jasmine
  • Best Supporting Actor –  James Gandolfini for Enough Said
  • Best Supporting Actress –  June Squibb for Nebraska
  • Best Director – Steve McQueen for 12 Years a Slave
  • Best Screenplay –  Nicole Holofcener for Enough Said
  • Best Cinematography – Emmanuel Lubezki for Gravity
  • Best Documentary – The Act of Killing
  • Best Foreign-Language Film –  Wadjda
  • Best Animated Film –  The Wind Rises
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) – Daniel P. Hanley and Mike Hill for Rush
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  Ryan Coogler for Fruitvale Station
  • Best Ensemble Cast –  Nebraska
  • Best Use of Music in a Film  – Inside Llewyn Davis

2013 Series, Rediscoveries and Commendations

 

2012 (December 9th)

  • Best Picture  –  Zero Dark Thirty
  • Best Actor –  Daniel Day-Lewis for Lincoln
  • Best Actress – Emmanuelle Riva for Amour
  • Best Supporting Actor –  Ezra Miller for Perks of Being a Wallflower
  • Best Supporting Actress –  Sally Field for Lincoln
  • Best Director –  Kathryn Bigelow for Zero Dark Thirty
  • Best Screenplay –  Tony Kushner for Lincoln
  • Best Cinematography – Mihai Malaimare Jr for The Master
  • Best Documentary –  How to Survive a Plague
  • Best Foreign-Language Film –  Amour
  • Best Animated Film –  Frankenweenie
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) – William Goldenberg and Dylan Tichenor for Zero Dark Thirty
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  David France for How to Survive a Plague
  • Best Ensemble Cast –  Seven Psychopaths
  • Best Use of Music in a Film  – Moonrise Kingdom

2012 Series, Rediscoveries and Commendations

 

2011 (December 12th)

  • Best Picture  –  The Artist
  • Best Actor –  Brad Pitt for Moneyball
  • Best Actress – Michelle Williams for My Week with Marilyn
  • Best Supporting Actor –  Albert Brooks for Drive
  • Best Supporting Actress –  Melissa McCarthy for Bridesmaids
  • Best Director –  Martin Scorsese for Hugo
  • Best Screenplay –  Stan Chervin, Aaron Sorkin and Steven Zaillian for Moneyball
  • Best Cinematography – Emmanuel Lubezki for The Tree of Life
  • Best Documentary –  Project Nim
  • Best Foreign-Language Film –  Incendies
  • Best Animated Film –  Rango
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) – Christian Marclay for The Clock
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  Sean Durkin for Martha Marcy May Marlene
  • Best Ensemble Cast –  Carnage
  • Best Use of Music in a Film  –  Tie: Drive and The Artist

2011 Series, Rediscoveries and Commendations

 

2010 (December 12th)

  • Best Picture  – The Social Network
  • Best Actor – Jesse Eisenberg for The Social Network
  • Best Actress – Natalie Portman for Black Swan
  • Best Supporting Actor – Christian Bale for The Fighter
  • Best Supporting Actress – Juliette Lewis for Conviction
  • Best Director – David Fincher for The Social Network
  • Best Screenplay – Aaron Sorkin for The Social Network
  • Best Cinematography – Roger Deakins for True Grit
  • Best Documentary – Marwencol
  • Best Foreign-Language Film – Mother
  • Best Animated Film – Toy Story 3
  • Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) – Andrew Weisblum for Black Swan
  • Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) – Jeff Malmberg for Marwencol
  • Best Ensemble Cast – The Fighter
  • Best Use of Music in a Film  – Trent Reznor and Atticus Ross for The Social Network

2010 Series, Rediscoveries and Commendations